BC Election 2013 Map & Guide

BC Election 2013 Candidates

Welcome to The Tyee's list of candidates for the 2013 provincial election. It includes candidate emails, social media accounts, and other details as collected by our reporting team. We hope you'll use it to engage the contenders for your riding on issues that matter to you. While we update this list as often as possible, your participation is welcome. Please send updates or corrections here. — The Tyee Team.

Quick stats on 376 candidates

  • Incumbents running: 62 100%
  • BC NDP incumbents: 31 50%
  • BC Liberal incumbents: 28 45%
  • Independent incumbents: 3 5%
  • BC NDP candidates: 85 100%
  • BC Liberal candidates: 85 100%
  • BC Green candidates: 61 72%
  • BC Conservative candidates: 56 66%
  • Independent candidates: 38 45%
  • Not Affiliated candidates: 8 9%
  • BC Libertarian candidates: 8 9%
  • BC Excalibur candidates: 6 7%
  • Communist Party candidates: 4 5%
  • BC Vision candidates: 4 5%
  • British Columbia candidates: 3 4%
  • Your Political Party candidates: 2 2%
  • Christian Heritage candidates: 2 2%
  • BC First candidates: 2 2%
  • Marijuana candidates: 2 2%
  • Advocational candidates: 2 2%
  • Platinum Party candidates: 2 2%
  • Unparty candidates: 2 2%
  • Work Less Party candidates: 2 2%
  • Helping Hand candidates: 1 1%
  • Social Credit candidates: 1 1%
  • Men: 270 72%
  • Women: 98 26%

This year's candidates
Candidate Riding Incumbent Party
Finlay, Steve     Abbotsford South Marijuana
Jhaj, Lakhvinder       Abbotsford South BC NDP
Plecas, Darryl       Abbotsford South BC Liberal
Smith, Patricia Abbotsford South BC Excalibur
van Dongen, John       Abbotsford South Incumbent Independent
de Jong, Michael       Abbotsford West Incumbent BC Liberal
Dhami, Sukhi       Abbotsford West BC NDP
Gill, Moe     Abbotsford West Independent
O'Shea, Stephen       Abbotsford West BC Green
Osbourne, Kerry-lynn Abbotsford West BC Excalibur
Redekopp, Paul       Abbotsford West BC Conservative
Bales, Wendy Abbotsford-Mission Independent
Bojczuk, Roman Abbotsford-Mission Independent
Flavelle, Aird       Abbotsford-Mission BC Green
Gibson, Simon     Abbotsford-Mission BC Liberal
Halliday, Marcus   Abbotsford-Mission BC Excalibur
Rai, Preet       Abbotsford-Mission BC NDP
Stahl, Don Abbotsford-Mission BC Conservative
DeLuca, Darren Alberni-Pacific Rim BC Liberal
Fraser, Scott     Alberni-Pacific Rim Incumbent BC NDP
Sangster-Kelly, Enid Mary Alberni-Pacific Rim BC Conservative
Hancheroff, Sam       Boundary-Similkameen BC NDP
Kwasnica, John   Boundary-Similkameen BC Green
Larson, Linda     Boundary-Similkameen BC Liberal
Pederson, Doug Boundary-Similkameen Independent
Popoff, Mischa     Boundary-Similkameen Independent
Lee, Richard       Burnaby North Incumbent BC Liberal
Marklund, Wayne       Burnaby North Not Affiliated
McLaren, Carrie     Burnaby North BC Green
Routledge, Janet       Burnaby North BC NDP
Corrigan, Kathy       Burnaby-Deer Lake Incumbent BC NDP
Gu, Shian       Burnaby-Deer Lake BC Liberal
McGowan, Rick       Burnaby-Deer Lake BC Green
Chouhan, Raj       Burnaby-Edmonds Incumbent BC NDP
D'Amico, Nicholas   Burnaby-Edmonds BC Excalibur
Kuah, Jeff       Burnaby-Edmonds BC Liberal
Tessari, Wyatt       Burnaby-Edmonds BC Green
Burns, Darwin       Burnaby-Lougheed BC Green
Clarke, Christine     Burnaby-Lougheed Not Affiliated
Kramer, Ken     Burnaby-Lougheed BC Liberal
Shin, Jane       Burnaby-Lougheed BC NDP
Barnett, Duncan     Cariboo North BC NDP
Oakes, Coralee       Cariboo North BC Liberal
Simpson, Bob       Cariboo North Incumbent Independent
Barnett, Donna     Cariboo-Chilcotin Incumbent BC Liberal
Price, Dustin       Cariboo-Chilcotin BC Green
Wyse, Charlie       Cariboo-Chilcotin BC NDP
Young, Gary     Cariboo-Chilcotin Independent
Eros, Chad       Chilliwack BC Conservative
Halliday, Michael   Chilliwack BC Excalibur
MacAhonic, Patti       Chilliwack BC NDP
Martin, John       Chilliwack BC Liberal
Reimer, Kim       Chilliwack BC Green
Henshall, Michael       Chilliwack-Hope BC Conservative
McKinnon, Ryan Chilliwack-Hope Independent
O'Mahony, Gwen       Chilliwack-Hope Incumbent BC NDP
Throness, Laurie       Chilliwack-Hope BC Liberal
Clovechok, Doug       Columbia River-Revelstoke BC Liberal
Macdonald, Norm   Columbia River-Revelstoke Incumbent BC NDP
Olsen, Earl   Columbia River-Revelstoke BC Conservative
Ralston, Laurel       Columbia River-Revelstoke BC Green
Aikman, Chris       Comox Valley BC Green
Dycke, Kassandra       Comox Valley BC NDP
Hoffmann, Diane Comox Valley BC Conservative
McRae, Don       Comox Valley Incumbent BC Liberal
Geddes, Paul Coquitlam-Burke Mountain BC Libertarian
Horne, Douglas       Coquitlam-Burke Mountain Incumbent BC Liberal
Kennedy, Shane       Coquitlam-Burke Mountain BC Conservative
Peters, Ron   Coquitlam-Burke Mountain BC Green
Wilson, Chris       Coquitlam-Burke Mountain BC NDP
Kim, Steve     Coquitlam-Maillardville BC Liberal
Robinson, Selina       Coquitlam-Maillardville BC NDP
Stanbrough, Edward   Coquitlam-Maillardville BC Green
Campbell, Heather Cowichan Valley Independent
Davis, Kerry       Cowichan Valley BC Green
Housser, Steve       Cowichan Valley BC Liberal
Routley, Bill       Cowichan Valley Incumbent BC NDP
Wallener, Damir       Cowichan Valley BC Conservative
Bishop, Sylvia       Delta North BC NDP
Gidora, George Delta North Communist Party
Hamilton, Scott       Delta North BC Liberal
Marshall, Bill Delta North BC Green
Parmar, Tinku       Delta North BC Conservative
Shavluk, John     Delta North Independent
Huntington, Vicki       Delta South Incumbent Independent
McDonald, Bruce       Delta South BC Liberal
Slater, Nic       Delta South BC NDP
Karagianis, Maurine       Esquimalt-Royal Roads Incumbent BC NDP
Low, Susan       Esquimalt-Royal Roads BC Green
Ricketts, Chris       Esquimalt-Royal Roads BC Liberal
Steffler, Josh       Esquimalt-Royal Roads Independent
Coleman, Rich       Fort Langley-Aldergrove Incumbent BC Liberal
David, Lisa   Fort Langley-Aldergrove BC Green
Dyson, Shane       Fort Langley-Aldergrove BC NDP
Manuel, Rick       Fort Langley-Aldergrove BC Conservative
Mitchell, Kevin   Fort Langley-Aldergrove Independent
Beauclair, Michael       Fraser-Nicola BC Conservative
Kidder, John       Fraser-Nicola BC Green
Lali, Harry       Fraser-Nicola Incumbent BC NDP
Tegart, Jackie       Fraser-Nicola BC Liberal
Horgan, John       Juan de Fuca Incumbent BC NDP
Reay, Kerrie     Juan de Fuca BC Liberal
Serra, Carlos   Juan de Fuca BC Green
Ford, John   Kamloops-North Thompson Independent
Kendall, Kathy       Kamloops-North Thompson BC NDP
Klop, Ed       Kamloops-North Thompson BC Conservative
Lake, Terry       Kamloops-North Thompson Incumbent BC Liberal
Alexander, Brian Kamloops-South Thompson Independent
Friedman, Tom       Kamloops-South Thompson BC NDP
Sharp, Peter       Kamloops-South Thompson BC Conservative
Stone, Todd       Kamloops-South Thompson BC Liberal
Adams, Gary     Kelowna-Lake Country BC Green
James, Graeme     Kelowna-Lake Country BC Conservative
Letnick, Norm       Kelowna-Lake Country Incumbent BC Liberal
Nuyens, Mike       Kelowna-Lake Country BC NDP
Lakes, Tish     Kelowna-Mission BC NDP
McLoughlin, Mike       Kelowna-Mission BC Conservative
Thomson, Steve       Kelowna-Mission Incumbent BC Liberal
Van Ryswyk, Dayleen       Kelowna-Mission Independent
Bennett, Bill       Kootenay East Incumbent BC Liberal
Blissett, Norma       Kootenay East BC NDP
Byle, Glen Kootenay West Independent
Conroy, Katrine       Kootenay West Incumbent BC NDP
Hughes, Joseph   Kootenay West Independent
Postnikoff, Jim       Kootenay West BC Liberal
Cummins, John     Langley BC Conservative
Martin, Wally   Langley BC Green
Mercier, Andrew       Langley BC NDP
Polak, Mary       Langley Incumbent BC Liberal
Bocking, Mike       Maple Ridge-Mission BC NDP
Dalton, Marc       Maple Ridge-Mission Incumbent BC Liberal
Pope, Alex       Maple Ridge-Mission BC Green
Thompson, Chad Maple Ridge-Mission BC Conservative
Bing, Doug       Maple Ridge-Pitt Meadows BC Liberal
Patterson, Michael   Maple Ridge-Pitt Meadows BC Green
Pratas, Manuel       Maple Ridge-Pitt Meadows Not Affiliated
Rosenau, Elizabeth       Maple Ridge-Pitt Meadows BC NDP
Anderson, Walter Nanaimo BC Liberal
Brunie, Brunie   Nanaimo Independent
Crigger, Bryce       Nanaimo BC Conservative
Gartshore, Ian     Nanaimo BC Green
Krog, Leonard       Nanaimo Incumbent BC NDP
Jacobson, Amanda   Nanaimo-North Cowichan BC Liberal
McDonough, Mayo       Nanaimo-North Cowichan BC Green
McNab, Murray Nanaimo-North Cowichan Independent
Paddon, Anna Nanaimo-North Cowichan Independent
Routley, Doug       Nanaimo-North Cowichan Incumbent BC NDP
Sherry, John       Nanaimo-North Cowichan BC Conservative
Bird, Beverly   Nechako Lakes Advocational
Brooks, Dan       Nechako Lakes BC Conservative
Hamm , Colin       Nechako Lakes BC Green
Rustad, John     Nechako Lakes Incumbent BC Liberal
Skidmore-Hewlett, Sussanne       Nechako Lakes BC NDP
Derkx, Sjeng       Nelson-Creston BC Green
Garbula, Greg       Nelson-Creston BC Liberal
Mungall, Michelle       Nelson-Creston Incumbent BC NDP
Bremner, Hector       New Westminster BC Liberal
Crosty, James       New Westminster Independent
D'Arcy, Judy       New Westminster BC NDP
Dahlby, Lewis New Westminster BC Libertarian
Forseth, Paul       New Westminster BC Conservative
Teather, Terry       New Westminster BC Green
Arendt, Hondo   North Coast BC Green
Fraser, Judy   North Coast BC Liberal
Rice, Jennifer       North Coast BC NDP
Bray, Bob     North Island BC Conservative
Facey, Nick     North Island BC Liberal
Trevena, Claire       North Island Incumbent BC NDP
Cariou, Kimball   North Vancouver-Lonsdale Communist Party
Conroy, Ryan       North Vancouver-Lonsdale BC Green
Hodgson, Carra-Lynn North Vancouver-Lonsdale British Columbia
Keating, Craig       North Vancouver-Lonsdale BC NDP
Molyneaux, Allan North Vancouver-Lonsdale BC Conservative
Watt, Laurence   North Vancouver-Lonsdale BC Libertarian
Yamamoto, Naomi       North Vancouver-Lonsdale Incumbent BC Liberal
Hanson, Jim       North Vancouver-Seymour BC NDP
Smith, Daniel     North Vancouver-Seymour BC Green
Thornthwaite, Jane       North Vancouver-Seymour Incumbent BC Liberal
Webbe, Jaime       North Vancouver-Seymour Independent
Wilson, Brian   North Vancouver-Seymour BC Conservative
Chong, Ida       Oak Bay-Gordon Head Incumbent BC Liberal
Kazakoff, Greg Oak Bay-Gordon Head BC Conservative
van der Veen, Jessica       Oak Bay-Gordon Head BC NDP
Weaver, Andrew       Oak Bay-Gordon Head BC Green
Avis, Barry       Parksville-Qualicum BC NDP
Coupland, David       Parksville-Qualicum BC Conservative
Stilwell, Michelle       Parksville-Qualicum BC Liberal
Fox-McGuire, Judy       Peace River North BC NDP
Hadland, Arthur       Peace River North Independent
Pimm, Pat       Peace River North Incumbent BC Liberal
Sigurdson, Wyeth Peace River North BC Conservative
Bernier, Mike       Peace River South BC Liberal
Peats, Kurt       Peace River South BC Conservative
Pohl, Tyrel       Peace River South Independent
Wren, Darwin     Peace River South BC NDP
Ashton, Dan     Penticton BC Liberal
Cannings, Richard       Penticton BC NDP
Maxwell, Doug       Penticton BC First
Upshaw, Sean       Penticton BC Conservative
Dahiya, Jogender Port Coquitlam BC Libertarian
Farnworth, Mike       Port Coquitlam Incumbent BC NDP
Hague, Ryan Port Coquitlam BC Conservative
Lu, Barbara       Port Coquitlam BC Liberal
Williams, Brent   Port Coquitlam Your Political Party
Helps, Billie   Port Moody-Coquitlam BC Green
Monds, Jeff Port Moody-Coquitlam BC Libertarian
Reimer, Linda       Port Moody-Coquitlam BC Liberal
Trasolini, Joe       Port Moody-Coquitlam Incumbent BC NDP
Muncaster, Patrick       Powell River-Sunshine Coast BC Liberal
Simons, Nicholas       Powell River-Sunshine Coast Incumbent BC NDP
Till, Richard   Powell River-Sunshine Coast BC Green
Morris, Mike       Prince George-Mackenzie BC Liberal
Deepak, Bobby (Sarbjit)       Prince George-Mackenzie BC NDP
McDowell, Karen     Prince George-Mackenzie BC Green
Rysz, Terry       Prince George-Mackenzie BC Conservative
Bond, Shirley       Prince George-Valemount Incumbent BC Liberal
Giede, Nathan       Prince George-Valemount BC Conservative
Ogasawara, Sherry       Prince George-Valemount BC NDP
Roberts, Donald A. Prince George-Valemount Christian Heritage
Chen, Lawrence   Richmond Centre BC Conservative
Donovan, Chanel       Richmond Centre Unparty
Huang, Frank     Richmond Centre BC NDP
Law, Gary Richmond Centre Independent
Lee, Richard Richmond Centre Independent
Wat, Teresa       Richmond Centre BC Liberal
Wolfe, Michael       Richmond Centre BC Green
Chan, Ping   Richmond East BC Excalibur
Chen, Lloyd Richmond East Independent
Lim, Nathaniel       Richmond East BC Conservative
Perry, Doug   Richmond East BC Green
Reid, Linda       Richmond East Incumbent BC Liberal
Sihota, Gian     Richmond East BC NDP
Wei, Cliff Richmond East Independent
Day, Carol       Richmond-Steveston BC Conservative
Dickey, Jerome       Richmond-Steveston BC Green
Donovan, Mike       Richmond-Steveston Unparty
Stewart, Scott       Richmond-Steveston BC NDP
Yap, John       Richmond-Steveston Incumbent BC Liberal
Holman, Gary       Saanich North and the Islands BC NDP
McEachern, Scott       Saanich North and the Islands Independent
Olsen, Adam       Saanich North and the Islands BC Green
Roberts, Stephen       Saanich North and the Islands BC Liberal
Galbraith, Joshua Saanich South BC Conservative
Kappel, Peter Saanich South Independent
Mustafovic, Branko       Saanich South BC Green
Popham, Lana       Saanich South Incumbent BC NDP
Sharma, Rishi       Saanich South BC Liberal
Birch, Tom     Shuswap BC Conservative
George, Chris       Shuswap BC Green
Gunner, Steve       Shuswap BC NDP
Kyllo, Greg       Shuswap BC Liberal
Zalcik, Johanna Shuswap Advocational
Austin, Robin       Skeena Incumbent BC NDP
Brousseau, Mike Skeena BC Conservative
Hendry, Trevor Skeena British Columbia
Leclerc, Carol       Skeena BC Liberal
Benham, Roger   Stikine BC Green
Dieleman, Jonathan       Stikine BC Conservative
Donaldson, Doug       Stikine Incumbent BC NDP
Hartwell, Sharon     Stikine BC Liberal
O'Leary, Jesse Stikine Independent
Taylor, Rod Stikine Christian Heritage
Begley, Matt Surrey-Cloverdale Not Affiliated
Cadieux, Stephanie       Surrey-Cloverdale Incumbent BC Liberal
Kooner, Harry       Surrey-Cloverdale BC NDP
Wu, Howard Surrey-Cloverdale BC Conservative
Binnema, Tim     Surrey-Fleetwood BC Green
Brar, Jagrup       Surrey-Fleetwood Incumbent BC NDP
Fassbender, Peter       Surrey-Fleetwood BC Liberal
Krishnan, Murali Surrey-Fleetwood BC Conservative
Kumar, Arvin   Surrey-Fleetwood BC Vision
Hammell, Sue       Surrey-Green Timbers Incumbent BC NDP
Heir, Harjit Surrey-Green Timbers BC Vision
Hosein, Richard       Surrey-Green Timbers BC Green
Maharaj, Lisa Surrey-Green Timbers BC Conservative
Tung, Amrik     Surrey-Green Timbers BC Liberal
Bains, Harry       Surrey-Newton Incumbent BC NDP
Saldanha, Alan   Surrey-Newton Helping Hand
Singh, Satinder       Surrey-Newton BC Conservative
Virk, Sukhminder       Surrey-Newton BC Liberal
Hunt, Marvin       Surrey-Panorama BC Liberal
Mahil, Amrik       Surrey-Panorama BC NDP
Rakhra, Kevin     Surrey-Panorama BC Conservative
Sharma, Sara       Surrey-Panorama BC Green
Zaidi, Ali Surrey-Panorama Not Affiliated
Bains, Avtar       Surrey-Tynehead BC NDP
Gill, Sukhi Surrey-Tynehead BC Vision
Sikora, Barry Surrey-Tynehead BC Conservative
Virk, Amrik       Surrey-Tynehead BC Liberal
Bhandari , Jag   Surrey-Whalley BC Vision
Chohan, Sunny Surrey-Whalley BC Conservative
Kaur, Kuljeet       Surrey-Whalley BC Liberal
Ralston, Bruce       Surrey-Whalley Incumbent BC NDP
Hogg, Gordon       Surrey-White Rock Incumbent BC Liberal
Keeping, Susan       Surrey-White Rock BC NDP
Laurence, Jim Surrey-White Rock British Columbia
Pagtakhan, Elizabeth Surrey-White Rock BC Conservative
Pitcairn, Don   Surrey-White Rock BC Green
Heyman, George       Vancouver-Fairview BC NDP
MacDiarmid, Margaret       Vancouver-Fairview Incumbent BC Liberal
Pedley, Matthew       Vancouver-Fairview BC Green
Filippelli, James   Vancouver-False Creek Your Political Party
Sullivan, Sam       Vancouver-False Creek BC Liberal
Toner, Matt       Vancouver-False Creek BC NDP
Tootill, Ian       Vancouver-False Creek Not Affiliated
Tseghay, Daniel       Vancouver-False Creek BC Green
Vetro, Sal     Vancouver-False Creek BC First
Anton, Suzanne       Vancouver-Fraserview BC Liberal
Mackinnon, Stuart   Vancouver-Fraserview BC Green
Pandey, Rajiv Vancouver-Fraserview BC Conservative
Yiu, Gabriel       Vancouver-Fraserview BC NDP
Siddiqui, Fatima     Vancouver-Hastings BC Liberal
Simpson, Shane       Vancouver-Hastings Incumbent BC NDP
Wauters, Brennan       Vancouver-Hastings BC Green
Woolsey, Carrol Vancouver-Hastings
Elmore, Mable       Vancouver-Kensington Incumbent BC NDP
Fjell, Chris       Vancouver-Kensington BC Green
Gupta, Raj Vancouver-Kensington BC Conservative
Kalaw, Gabby       Vancouver-Kensington BC Liberal
Dhillon, Gurjit       Vancouver-Kingsway BC Liberal
Dix, Adrian       Vancouver-Kingsway Incumbent BC NDP
Esau, Gregory       Vancouver-Kingsway BC Green
Bains, Gurjinder     Vancouver-Langara BC Conservative
Chow, George       Vancouver-Langara BC NDP
Sozo, Espavo   Vancouver-Langara Platinum Party
Stilwell, Moira       Vancouver-Langara Incumbent BC Liberal
Zhang, Regan-Heng       Vancouver-Langara BC Green
Austin, William Vancouver-Mount Pleasant Marijuana
Gustafson, Jeremy       Vancouver-Mount Pleasant Independent
Hans, Barinder       Vancouver-Mount Pleasant BC Green
Kwan, Jenny       Vancouver-Mount Pleasant Incumbent BC NDP
Marcus, Peter   Vancouver-Mount Pleasant Communist Party
Sia Sherst, Celyna     Vancouver-Mount Pleasant BC Liberal
Clark, Christy       Vancouver-Point Grey Incumbent BC Liberal
Eby, David       Vancouver-Point Grey BC NDP
Gibbens, William   Vancouver-Point Grey Independent
Linschoten, Hollis   Vancouver-Point Grey Work Less Party
Nickull, Duane       Vancouver-Point Grey BC Conservative
Palmer, Marisa       Vancouver-Point Grey BC Libertarian
Raunet, Francoise       Vancouver-Point Grey BC Green
Yankson, Bernard Vancouver-Point Grey Platinum Party
Wilkinson, Andrew       Vancouver-Quilchena BC Liberal
Clarke, Bill     Vancouver-Quilchena Not Affiliated
Kettlewell, Damian       Vancouver-Quilchena BC Green
Scapillati, Nicholas       Vancouver-Quilchena BC NDP
Chandra Herbert, Spencer       Vancouver-West End Incumbent BC NDP
Clarke, John Vancouver-West End BC Libertarian
Emery, Jodie       Vancouver-West End BC Green
Harrison, Scott     Vancouver-West End BC Liberal
Herbert, Ron Vancouver-West End Not Affiliated
Kagis, Mathew   Vancouver-West End Work Less Party
Anderson, Scott       Vernon-Monashee BC Conservative
Foster, Eric       Vernon-Monashee Incumbent BC Liberal
Helps, Rebecca Vernon-Monashee BC Green
Olsen, Mark       Vernon-Monashee BC NDP
Zepik, Korry Vernon-Monashee Independent
Bill, Karen       Victoria-Beacon Hill BC Liberal
James, Carole       Victoria-Beacon Hill Incumbent BC NDP
Shaw, John Victoria-Beacon Hill Communist Party
Sterk, Jane       Victoria-Beacon Hill BC Green
Bates, Christina       Victoria-Swan Lake BC Liberal
Fleming, Rob       Victoria-Swan Lake Incumbent BC NDP
Malthouse, Spencer       Victoria-Swan Lake BC Green
Audain, Tunya     West Vancouver-Capilano BC Libertarian
Jones, David       West Vancouver-Capilano BC Conservative
Markwick, Michael       West Vancouver-Capilano Independent
Platt, Terry     West Vancouver-Capilano BC NDP
Sultan, Ralph       West Vancouver-Capilano Incumbent BC Liberal
Sturdy, Jordan       West Vancouver-Sea to Sky BC Liberal
Johnson, Jon West Vancouver-Sea to Sky Independent
McLeod, Ian       West Vancouver-Sea to Sky BC Conservative
Santos, Ana       West Vancouver-Sea to Sky BC NDP
Warrington, Richard   West Vancouver-Sea to Sky BC Green
Gordon, Carole       Westside-Kelowna BC NDP
Guillou, Brian       Westside-Kelowna BC Conservative
Stewart, Ben       Westside-Kelowna Incumbent BC Liberal
Finlay, Steve Marijuana
Abbotsford South
Jhaj, Lakhvinder BC NDP
Abbotsford South
Plecas, Darryl BC Liberal
Abbotsford South
Smith, Patricia BC Excalibur
Abbotsford South
van Dongen, John Independent
Incumbent
Abbotsford South
de Jong, Michael BC Liberal
Incumbent
Abbotsford West
Dhami, Sukhi BC NDP
Abbotsford West
Gill, Moe Independent
Abbotsford West
O'Shea, Stephen BC Green
Abbotsford West
Osbourne, Kerry-lynn BC Excalibur
Abbotsford West
Redekopp, Paul BC Conservative
Abbotsford West
Bales, Wendy Independent
Abbotsford-Mission
Bojczuk, Roman Independent
Abbotsford-Mission
Flavelle, Aird BC Green
Abbotsford-Mission
Gibson, Simon BC Liberal
Abbotsford-Mission
Halliday, Marcus BC Excalibur
Abbotsford-Mission
Rai, Preet BC NDP
Abbotsford-Mission
Stahl, Don BC Conservative
Abbotsford-Mission
DeLuca, Darren BC Liberal
Alberni-Pacific Rim
Fraser, Scott BC NDP
Incumbent
Alberni-Pacific Rim
Sangster-Kelly, Enid Mary BC Conservative
Alberni-Pacific Rim
Hancheroff, Sam BC NDP
Boundary-Similkameen
Kwasnica, John BC Green
Boundary-Similkameen
Larson, Linda BC Liberal
Boundary-Similkameen
Pederson, Doug Independent
Boundary-Similkameen
Popoff, Mischa Independent
Boundary-Similkameen
Lee, Richard BC Liberal
Incumbent
Burnaby North
Marklund, Wayne Not Affiliated
Burnaby North
McLaren, Carrie BC Green
Burnaby North
Routledge, Janet BC NDP
Burnaby North
Corrigan, Kathy BC NDP
Incumbent
Burnaby-Deer Lake
Gu, Shian BC Liberal
Burnaby-Deer Lake
McGowan, Rick BC Green
Burnaby-Deer Lake
Chouhan, Raj BC NDP
Incumbent
Burnaby-Edmonds
D'Amico, Nicholas BC Excalibur
Burnaby-Edmonds
Kuah, Jeff BC Liberal
Burnaby-Edmonds
Tessari, Wyatt BC Green
Burnaby-Edmonds
Burns, Darwin BC Green
Burnaby-Lougheed
Clarke, Christine Not Affiliated
Burnaby-Lougheed
Kramer, Ken BC Liberal
Burnaby-Lougheed
Shin, Jane BC NDP
Burnaby-Lougheed
Barnett, Duncan BC NDP
Cariboo North
Oakes, Coralee BC Liberal
Cariboo North
Simpson, Bob Independent
Incumbent
Cariboo North
Barnett, Donna BC Liberal
Incumbent
Cariboo-Chilcotin
Price, Dustin BC Green
Cariboo-Chilcotin
Wyse, Charlie BC NDP
Cariboo-Chilcotin
Young, Gary Independent
Cariboo-Chilcotin
Eros, Chad BC Conservative
Chilliwack
Halliday, Michael BC Excalibur
Chilliwack
MacAhonic, Patti BC NDP
Chilliwack
Martin, John BC Liberal
Chilliwack
Reimer, Kim BC Green
Chilliwack
Henshall, Michael BC Conservative
Chilliwack-Hope
McKinnon, Ryan Independent
Chilliwack-Hope
O'Mahony, Gwen BC NDP
Incumbent
Chilliwack-Hope
Throness, Laurie BC Liberal
Chilliwack-Hope
Clovechok, Doug BC Liberal
Columbia River-Revelstoke
Macdonald, Norm BC NDP
Incumbent
Columbia River-Revelstoke
Olsen, Earl BC Conservative
Columbia River-Revelstoke
Ralston, Laurel BC Green
Columbia River-Revelstoke
Aikman, Chris BC Green
Comox Valley
Dycke, Kassandra BC NDP
Comox Valley
Hoffmann, Diane BC Conservative
Comox Valley
McRae, Don BC Liberal
Incumbent
Comox Valley
Geddes, Paul BC Libertarian
Coquitlam-Burke Mountain
Horne, Douglas BC Liberal
Incumbent
Coquitlam-Burke Mountain
Kennedy, Shane BC Conservative
Coquitlam-Burke Mountain
Peters, Ron BC Green
Coquitlam-Burke Mountain
Wilson, Chris BC NDP
Coquitlam-Burke Mountain
Kim, Steve BC Liberal
Coquitlam-Maillardville
Robinson, Selina BC NDP
Coquitlam-Maillardville
Stanbrough, Edward BC Green
Coquitlam-Maillardville
Campbell, Heather Independent
Cowichan Valley
Davis, Kerry BC Green
Cowichan Valley
Housser, Steve BC Liberal
Cowichan Valley
Routley, Bill BC NDP
Incumbent
Cowichan Valley
Wallener, Damir BC Conservative
Cowichan Valley
Bishop, Sylvia BC NDP
Delta North
Gidora, George Communist Party
Delta North
Hamilton, Scott BC Liberal
Delta North
Marshall, Bill BC Green
Delta North
Parmar, Tinku BC Conservative
Delta North
Shavluk, John Independent
Delta North
Huntington, Vicki Independent
Incumbent
Delta South
McDonald, Bruce BC Liberal
Delta South
Slater, Nic BC NDP
Delta South
Karagianis, Maurine BC NDP
Incumbent
Esquimalt-Royal Roads
Low, Susan BC Green
Esquimalt-Royal Roads
Ricketts, Chris BC Liberal
Esquimalt-Royal Roads
Steffler, Josh Independent
Esquimalt-Royal Roads
Coleman, Rich BC Liberal
Incumbent
Fort Langley-Aldergrove
David, Lisa BC Green
Fort Langley-Aldergrove
Dyson, Shane BC NDP
Fort Langley-Aldergrove
Manuel, Rick BC Conservative
Fort Langley-Aldergrove
Mitchell, Kevin Independent
Fort Langley-Aldergrove
Beauclair, Michael BC Conservative
Fraser-Nicola
Kidder, John BC Green
Fraser-Nicola
Lali, Harry BC NDP
Incumbent
Fraser-Nicola
Tegart, Jackie BC Liberal
Fraser-Nicola
Horgan, John BC NDP
Incumbent
Juan de Fuca
Reay, Kerrie BC Liberal
Juan de Fuca
Serra, Carlos BC Green
Juan de Fuca
Ford, John Independent
Kamloops-North Thompson
Kendall, Kathy BC NDP
Kamloops-North Thompson
Klop, Ed BC Conservative
Kamloops-North Thompson
Lake, Terry BC Liberal
Incumbent
Kamloops-North Thompson
Alexander, Brian Independent
Kamloops-South Thompson
Friedman, Tom BC NDP
Kamloops-South Thompson
Sharp, Peter BC Conservative
Kamloops-South Thompson
Stone, Todd BC Liberal
Kamloops-South Thompson
Adams, Gary BC Green
Kelowna-Lake Country
James, Graeme BC Conservative
Kelowna-Lake Country
Letnick, Norm BC Liberal
Incumbent
Kelowna-Lake Country
Nuyens, Mike BC NDP
Kelowna-Lake Country
Lakes, Tish BC NDP
Kelowna-Mission
McLoughlin, Mike BC Conservative
Kelowna-Mission
Thomson, Steve BC Liberal
Incumbent
Kelowna-Mission
Van Ryswyk, Dayleen Independent
Kelowna-Mission
Bennett, Bill BC Liberal
Incumbent
Kootenay East
Blissett, Norma BC NDP
Kootenay East
Byle, Glen Independent
Kootenay West
Conroy, Katrine BC NDP
Incumbent
Kootenay West
Hughes, Joseph Independent
Kootenay West
Postnikoff, Jim BC Liberal
Kootenay West
Cummins, John BC Conservative
Langley
Martin, Wally BC Green
Langley
Mercier, Andrew BC NDP
Langley
Polak, Mary BC Liberal
Incumbent
Langley
Bocking, Mike BC NDP
Maple Ridge-Mission
Dalton, Marc BC Liberal
Incumbent
Maple Ridge-Mission
Pope, Alex BC Green
Maple Ridge-Mission
Thompson, Chad BC Conservative
Maple Ridge-Mission
Bing, Doug BC Liberal
Maple Ridge-Pitt Meadows
Patterson, Michael BC Green
Maple Ridge-Pitt Meadows
Pratas, Manuel Not Affiliated
Maple Ridge-Pitt Meadows
Rosenau, Elizabeth BC NDP
Maple Ridge-Pitt Meadows
Anderson, Walter BC Liberal
Nanaimo
Brunie, Brunie Independent
Nanaimo
Crigger, Bryce BC Conservative
Nanaimo
Gartshore, Ian BC Green
Nanaimo
Krog, Leonard BC NDP
Incumbent
Nanaimo
Jacobson, Amanda BC Liberal
Nanaimo-North Cowichan
McDonough, Mayo BC Green
Nanaimo-North Cowichan
McNab, Murray Independent
Nanaimo-North Cowichan
Paddon, Anna Independent
Nanaimo-North Cowichan
Routley, Doug BC NDP
Incumbent
Nanaimo-North Cowichan
Sherry, John BC Conservative
Nanaimo-North Cowichan
Bird, Beverly Advocational
Nechako Lakes
Brooks, Dan BC Conservative
Nechako Lakes
Hamm , Colin BC Green
Nechako Lakes
Rustad, John BC Liberal
Incumbent
Nechako Lakes
Skidmore-Hewlett, Sussanne BC NDP
Nechako Lakes
Derkx, Sjeng BC Green
Nelson-Creston
Garbula, Greg BC Liberal
Nelson-Creston
Mungall, Michelle BC NDP
Incumbent
Nelson-Creston
Bremner, Hector BC Liberal
New Westminster
Crosty, James Independent
New Westminster
D'Arcy, Judy BC NDP
New Westminster
Dahlby, Lewis BC Libertarian
New Westminster
Forseth, Paul BC Conservative
New Westminster
Teather, Terry BC Green
New Westminster
Arendt, Hondo BC Green
North Coast
Fraser, Judy BC Liberal
North Coast
Rice, Jennifer BC NDP
North Coast
Bray, Bob BC Conservative
North Island
Facey, Nick BC Liberal
North Island
Trevena, Claire BC NDP
Incumbent
North Island
Cariou, Kimball Communist Party
North Vancouver-Lonsdale
Conroy, Ryan BC Green
North Vancouver-Lonsdale
Hodgson, Carra-Lynn British Columbia
North Vancouver-Lonsdale
Keating, Craig BC NDP
North Vancouver-Lonsdale
Molyneaux, Allan BC Conservative
North Vancouver-Lonsdale
Watt, Laurence BC Libertarian
North Vancouver-Lonsdale
Yamamoto, Naomi BC Liberal
Incumbent
North Vancouver-Lonsdale
Hanson, Jim BC NDP
North Vancouver-Seymour
Smith, Daniel BC Green
North Vancouver-Seymour
Thornthwaite, Jane BC Liberal
Incumbent
North Vancouver-Seymour
Webbe, Jaime Independent
North Vancouver-Seymour
Wilson, Brian BC Conservative
North Vancouver-Seymour
Chong, Ida BC Liberal
Incumbent
Oak Bay-Gordon Head
Kazakoff, Greg BC Conservative
Oak Bay-Gordon Head
van der Veen, Jessica BC NDP
Oak Bay-Gordon Head
Weaver, Andrew BC Green
Oak Bay-Gordon Head
Avis, Barry BC NDP
Parksville-Qualicum
Coupland, David BC Conservative
Parksville-Qualicum
Stilwell, Michelle BC Liberal
Parksville-Qualicum
Fox-McGuire, Judy BC NDP
Peace River North
Hadland, Arthur Independent
Peace River North
Pimm, Pat BC Liberal
Incumbent
Peace River North
Sigurdson, Wyeth BC Conservative
Peace River North
Bernier, Mike BC Liberal
Peace River South
Peats, Kurt BC Conservative
Peace River South
Pohl, Tyrel Independent
Peace River South
Wren, Darwin BC NDP
Peace River South
Ashton, Dan BC Liberal
Penticton
Cannings, Richard BC NDP
Penticton
Maxwell, Doug BC First
Penticton
Upshaw, Sean BC Conservative
Penticton
Dahiya, Jogender BC Libertarian
Port Coquitlam
Farnworth, Mike BC NDP
Incumbent
Port Coquitlam
Hague, Ryan BC Conservative
Port Coquitlam
Lu, Barbara BC Liberal
Port Coquitlam
Williams, Brent Your Political Party
Port Coquitlam
Helps, Billie BC Green
Port Moody-Coquitlam
Monds, Jeff BC Libertarian
Port Moody-Coquitlam
Reimer, Linda BC Liberal
Port Moody-Coquitlam
Trasolini, Joe BC NDP
Incumbent
Port Moody-Coquitlam
Muncaster, Patrick BC Liberal
Powell River-Sunshine Coast
Simons, Nicholas BC NDP
Incumbent
Powell River-Sunshine Coast
Till, Richard BC Green
Powell River-Sunshine Coast
Morris, Mike BC Liberal
Prince George-Mackenzie
Deepak, Bobby (Sarbjit) BC NDP
Prince George-Mackenzie
McDowell, Karen BC Green
Prince George-Mackenzie
Rysz, Terry BC Conservative
Prince George-Mackenzie
Bond, Shirley BC Liberal
Incumbent
Prince George-Valemount
Giede, Nathan BC Conservative
Prince George-Valemount
Ogasawara, Sherry BC NDP
Prince George-Valemount
Roberts, Donald A. Christian Heritage
Prince George-Valemount
Chen, Lawrence BC Conservative
Richmond Centre
Donovan, Chanel Unparty
Richmond Centre
Huang, Frank BC NDP
Richmond Centre
Law, Gary Independent
Richmond Centre
Lee, Richard Independent
Richmond Centre
Wat, Teresa BC Liberal
Richmond Centre
Wolfe, Michael BC Green
Richmond Centre
Chan, Ping BC Excalibur
Richmond East
Chen, Lloyd Independent
Richmond East
Lim, Nathaniel BC Conservative
Richmond East
Perry, Doug BC Green
Richmond East
Reid, Linda BC Liberal
Incumbent
Richmond East
Sihota, Gian BC NDP
Richmond East
Wei, Cliff Independent
Richmond East
Day, Carol BC Conservative
Richmond-Steveston
Dickey, Jerome BC Green
Richmond-Steveston
Donovan, Mike Unparty
Richmond-Steveston
Stewart, Scott BC NDP
Richmond-Steveston
Yap, John BC Liberal
Incumbent
Richmond-Steveston
Holman, Gary BC NDP
Saanich North and the Islands
McEachern, Scott Independent
Saanich North and the Islands
Olsen, Adam BC Green
Saanich North and the Islands
Roberts, Stephen BC Liberal
Saanich North and the Islands
Galbraith, Joshua BC Conservative
Saanich South
Kappel, Peter Independent
Saanich South
Mustafovic, Branko BC Green
Saanich South
Popham, Lana BC NDP
Incumbent
Saanich South
Sharma, Rishi BC Liberal
Saanich South
Birch, Tom BC Conservative
Shuswap
George, Chris BC Green
Shuswap
Gunner, Steve BC NDP
Shuswap
Kyllo, Greg BC Liberal
Shuswap
Zalcik, Johanna Advocational
Shuswap
Austin, Robin BC NDP
Incumbent
Skeena
Brousseau, Mike BC Conservative
Skeena
Hendry, Trevor British Columbia
Skeena
Leclerc, Carol BC Liberal
Skeena
Benham, Roger BC Green
Stikine
Dieleman, Jonathan BC Conservative
Stikine
Donaldson, Doug BC NDP
Incumbent
Stikine
Hartwell, Sharon BC Liberal
Stikine
O'Leary, Jesse Independent
Stikine
Taylor, Rod Christian Heritage
Stikine
Begley, Matt Not Affiliated
Surrey-Cloverdale
Cadieux, Stephanie BC Liberal
Incumbent
Surrey-Cloverdale
Kooner, Harry BC NDP
Surrey-Cloverdale
Wu, Howard BC Conservative
Surrey-Cloverdale
Binnema, Tim BC Green
Surrey-Fleetwood
Brar, Jagrup BC NDP
Incumbent
Surrey-Fleetwood
Fassbender, Peter BC Liberal
Surrey-Fleetwood
Krishnan, Murali BC Conservative
Surrey-Fleetwood
Kumar, Arvin BC Vision
Surrey-Fleetwood
Hammell, Sue BC NDP
Incumbent
Surrey-Green Timbers
Heir, Harjit BC Vision
Surrey-Green Timbers
Hosein, Richard BC Green
Surrey-Green Timbers
Maharaj, Lisa BC Conservative
Surrey-Green Timbers
Tung, Amrik BC Liberal
Surrey-Green Timbers
Bains, Harry BC NDP
Incumbent
Surrey-Newton
Saldanha, Alan Helping Hand
Surrey-Newton
Singh, Satinder BC Conservative
Surrey-Newton
Virk, Sukhminder BC Liberal
Surrey-Newton
Hunt, Marvin BC Liberal
Surrey-Panorama
Mahil, Amrik BC NDP
Surrey-Panorama
Rakhra, Kevin BC Conservative
Surrey-Panorama
Sharma, Sara BC Green
Surrey-Panorama
Zaidi, Ali Not Affiliated
Surrey-Panorama
Bains, Avtar BC NDP
Surrey-Tynehead
Gill, Sukhi BC Vision
Surrey-Tynehead
Sikora, Barry BC Conservative
Surrey-Tynehead
Virk, Amrik BC Liberal
Surrey-Tynehead
Bhandari , Jag BC Vision
Surrey-Whalley
Chohan, Sunny BC Conservative
Surrey-Whalley
Kaur, Kuljeet BC Liberal
Surrey-Whalley
Ralston, Bruce BC NDP
Incumbent
Surrey-Whalley
Hogg, Gordon BC Liberal
Incumbent
Surrey-White Rock
Keeping, Susan BC NDP
Surrey-White Rock
Laurence, Jim British Columbia
Surrey-White Rock
Pagtakhan, Elizabeth BC Conservative
Surrey-White Rock
Pitcairn, Don BC Green
Surrey-White Rock
Heyman, George BC NDP
Vancouver-Fairview
MacDiarmid, Margaret BC Liberal
Incumbent
Vancouver-Fairview
Pedley, Matthew BC Green
Vancouver-Fairview
Filippelli, James Your Political Party
Vancouver-False Creek
Sullivan, Sam BC Liberal
Vancouver-False Creek
Toner, Matt BC NDP
Vancouver-False Creek
Tootill, Ian Not Affiliated
Vancouver-False Creek
Tseghay, Daniel BC Green
Vancouver-False Creek
Vetro, Sal BC First
Vancouver-False Creek
Anton, Suzanne BC Liberal
Vancouver-Fraserview
Mackinnon, Stuart BC Green
Vancouver-Fraserview
Pandey, Rajiv BC Conservative
Vancouver-Fraserview
Yiu, Gabriel BC NDP
Vancouver-Fraserview
Siddiqui, Fatima BC Liberal
Vancouver-Hastings
Simpson, Shane BC NDP
Incumbent
Vancouver-Hastings
Wauters, Brennan BC Green
Vancouver-Hastings
Woolsey, Carrol
Vancouver-Hastings
Elmore, Mable BC NDP
Incumbent
Vancouver-Kensington
Fjell, Chris BC Green
Vancouver-Kensington
Gupta, Raj BC Conservative
Vancouver-Kensington
Kalaw, Gabby BC Liberal
Vancouver-Kensington
Dhillon, Gurjit BC Liberal
Vancouver-Kingsway
Dix, Adrian BC NDP
Incumbent
Vancouver-Kingsway
Esau, Gregory BC Green
Vancouver-Kingsway
Bains, Gurjinder BC Conservative
Vancouver-Langara
Chow, George BC NDP
Vancouver-Langara
Sozo, Espavo Platinum Party
Vancouver-Langara
Stilwell, Moira BC Liberal
Incumbent
Vancouver-Langara
Zhang, Regan-Heng BC Green
Vancouver-Langara
Austin, William Marijuana
Vancouver-Mount Pleasant
Gustafson, Jeremy Independent
Vancouver-Mount Pleasant
Hans, Barinder BC Green
Vancouver-Mount Pleasant
Kwan, Jenny BC NDP
Incumbent
Vancouver-Mount Pleasant
Marcus, Peter Communist Party
Vancouver-Mount Pleasant
Sia Sherst, Celyna BC Liberal
Vancouver-Mount Pleasant
Clark, Christy BC Liberal
Incumbent
Vancouver-Point Grey
Eby, David BC NDP
Vancouver-Point Grey
Gibbens, William Independent
Vancouver-Point Grey
Linschoten, Hollis Work Less Party
Vancouver-Point Grey
Nickull, Duane BC Conservative
Vancouver-Point Grey
Palmer, Marisa BC Libertarian
Vancouver-Point Grey
Raunet, Francoise BC Green
Vancouver-Point Grey
Yankson, Bernard Platinum Party
Vancouver-Point Grey
Wilkinson, Andrew BC Liberal
Vancouver-Quilchena
Clarke, Bill Not Affiliated
Vancouver-Quilchena
Kettlewell, Damian BC Green
Vancouver-Quilchena
Scapillati, Nicholas BC NDP
Vancouver-Quilchena
Chandra Herbert, Spencer BC NDP
Incumbent
Vancouver-West End
Clarke, John BC Libertarian
Vancouver-West End
Emery, Jodie BC Green
Vancouver-West End
Harrison, Scott BC Liberal
Vancouver-West End
Herbert, Ron Not Affiliated
Vancouver-West End
Kagis, Mathew Work Less Party
Vancouver-West End
Anderson, Scott BC Conservative
Vernon-Monashee
Foster, Eric BC Liberal
Incumbent
Vernon-Monashee
Helps, Rebecca BC Green
Vernon-Monashee
Olsen, Mark BC NDP
Vernon-Monashee
Zepik, Korry Independent
Vernon-Monashee
Bill, Karen BC Liberal
Victoria-Beacon Hill
James, Carole BC NDP
Incumbent
Victoria-Beacon Hill
Shaw, John Communist Party
Victoria-Beacon Hill
Sterk, Jane BC Green
Victoria-Beacon Hill
Bates, Christina BC Liberal
Victoria-Swan Lake
Fleming, Rob BC NDP